GUTHERY GLIDER CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Guthery series is available as sofa, love seat, swivel chair, glider swivel chair and has a companion ottoman. Available as M2M® Made To Measure (208-51) from 37″ to 120″ length for the perfect size for your room. Plush-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 36in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Miscellaneous |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Plush-Down |
| Weight | 109 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 10 yd |
Additional information
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields