GRISWOLD CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Griswold Lounge Chair were inspired by the Danish Modern movement. David’s vision transforms the original design to a new, more sculptural, architectural form that lends itself to both formal and casual settings with its sculptural form that features a ladderback, gently tapered round legs and exposed trim. The arms of both the lounge chair feature an upholstered band. Crafted from American Ash, the Griswold series is a natural for both painted and stain finishes. A companion arm and side dining chair are also available. One Spring-Down seat cushion is standard. .
Product Details
| Dimensions | W 29in D 33.5in H 33.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 93 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 77 sq. ft |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 29 × 33.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Weathered White |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields