GILES CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Giles Chair with its elegantly shaped back was inspired by a British Colonial cane back plantation chair. An exposed wood border follows the edge of the base.
Product Details
| Dimensions | W 26.5in D 36.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 79 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 122 sq. ft |
Additional information
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 26.5 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields