Georgette Skirted Slipper Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
My favorite design piece in all of my rooms is the special accent chair. The Georgette Skirted Slipper Chair is just that. It is the perfect combination of chic and beautiful while being a comfortable seat in the space. The clean-lined silhouette offers the opportunity for any interpretation: an exuberant print, a special cord trim and so much more. Standard with a slim pad seat, dressmaker skirt and adjustable glides.
Product Details
| Dimensions | W 22.75in D 31in H 32in |
|---|---|
| Wood Species | Maple |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 100 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 22.75 × 32 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields