Gemma Tub Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A stylish take on the classic tub chair, the Gemma Chair is versatile, comfortable and completely customizable with wood legs. The French modern silhouette is the perfect accent piece to any sitting space whether contemporary or traditional. . The Gemma Chair is also available with a low-profile swivel base.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Dimensions | W 32in D 29in H 28.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 54 lb |
| Volume | 27.33 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 81 sq. ft |
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 32 × 28.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Swedish White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
| Features | , |
"*" indicates required fields