GARROUX CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Designed by Suzanne Kasler, this deep-seated tight back chair has a beautiful ash base that flows around the entire piece. This is a companion chair to the Garroux sofa.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 37.75in H 33.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 84 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 131 sq. ft |
Additional information
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.75 × 34 × 33.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Modern French Gray |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields