Gabriette Chair – 251335-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A curated seat with soft and an irresistible color pop. Cotton blend performance fabric fashions the bulk of this chair, crafted with a slim but strong chrome-finished iron frame.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 53.35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.82 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.618 m³ |
| Color | Surrey Plum, Chrome |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 32.25″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 81.9 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 53.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 32 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Purple |
| Detail Color |
Chrome ,Surrey Plum |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields