Gabriette Chair – 251335-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A curated seat with irresistible shearling and metal framing. An all-natural shearling blend fashions the bulk of this chair, crafted with a slim but strong iron frame.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 53.35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.82 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.618 m³ |
| Color | Taupe Shearling, Hammered Black |
| Material | Shearling, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.00″w x 32.25″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 81.3 cm w x 81.9 cm d x 77.5 cm h |
Additional information
| Weight | 53.35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 32 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Hammered Black ,Taupe Shearling |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields