Fred Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Fred Lounge Chair features track arms that gracefully rise from the back up to the knuckles creating a comfortable support for one’s arms. A distinctive tailoring detail is the trim upholstered legs sit upon sleek feet that are available in your choice of finish. The Fred Lounge Chair is the perfect companion to the Kevin Sofa and Sectional series. Spring-Down seat cushion and Tight back standard. One 13 x 19 inch goose feather kidney pillow weltless standard.
Product Details
| Dimensions | W 34.5in D 38.25in H 33.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 92 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
| Weight | 92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.25 × 34.5 × 33.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
EVERETT™ Upholstery Collection |
"*" indicates required fields