EVERETT LOUNGE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Everett Lounge Chair was inspired by an antique found in England. The back and seat cuhions are available with or without a Buttoned-Back Cushion. The Everett has distinctive upholstered arms that flow into serpentine front arm stumps. Carved mahogany front posts are standard with Anitque Brass ferrules.
Product Details
| Dimensions | W 27.5in D 37.25in H 35.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 94 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 104 sq. ft |
Additional information
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.25 × 27.5 × 35.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields