ETON M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
While standard as a 72″ personal sized sofa, the Made To Measure® Eton is now available from 32″ to 120″. Shown as a 88″ sofa with optional skirt fringe. One may request no nail head trim for a softer appearance (must specify no nails on the order). A companion chair and swivel chair are available. Shown is the 34-inch Eton Made To Measure with standard nail head trim. Five 20-inch 100% goose feather throw pillows and 3-piece seat cushion standard as an 88-inch Made To Measure size. Spring Down Seat Cushion Standard Configuration – 32″-59″W = 1, 60″-84″W = 2, 85″-120″W = 3. Standard with NS-00 nail head trim and is available without nail trim on request.
Product Details
| Wood Species | Hardwood Mixed |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 160 lb |
| Volume | 70.84 ft³ |
| COM | 16 yd |
| Dimensions | W 120in D 36.5in H 37.5in |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 120 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields