Eton Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Eton Chair was created in response to requests to make an Eton Chair and as a swivel chair. The series includes a standard 72 inch loveseat and is M2M HC320-51 Made To Measure from 33 to 120 inches in width. To allow for further flexibility, the Eton series is now also available with welt trim in place of the nail head trim (must specify no nails on order). Shown is the Eton Chair with standard nail head trim. Spring-Down seat cushion standard. One 20-inch goose feather throw pillow standard.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 36.5in H 37.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 91 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 11.5 yd |
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 34 × 37.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields