Enya Swivel Chair – 227371-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227371-001
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gibson White, Natural Whitewash Veneer, White
Description
With soft volume and exaggerated curves, a vintage-inspired seating style is upholstered with high-performance fabric atop a 360-degree swivel.
Product Details
| Weight (kg) | 31 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 68.34 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.88 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.478 m³ |
| Color | Gibson White, Natural Whitewash Veneer |
| Material | 97% Polyester, 3% Acrylic, Ash Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 33.50″d x 28.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 85.1 cm d x 72.4 cm h |
Additional information
| Weight | 68.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 30 × 28.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Gibson White ,Natural Whitewash Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields