Enfield Chair – 108626-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108626-004
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Four Hands, Palermo Cognac, Toasted Oak, Aged Bronze
Description
Sensibly charming. Upholstered in cognac top-grain leather, traditional barrel back seating with a subtle wing silhouette cradles into toasted oak framing, with rear iron stretchers adding a thoughtfully modern touch.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 41.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.636 m³ |
| Color | Palermo Cognac, Toasted Oak, Aged Bronze |
| Material | Top Grain Leather, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 31.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 80.0 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 33 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Aged Bronze ,Palermo Cognac ,Toasted Oak |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields