Enfield Chair – 108626-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
108626-001
Category: Chairs
Tags: Astor Stone, Distressed Natural, Aged Bronze, Chairs, Four Hands, Gray
Description
Sensibly elegant. Upholstered in light grey-colored performance fabric, traditional barrel back seating with a subtle wing silhouette cradles into solid oak framing, with rear iron stretchers adding a thoughtfully modern touch.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 41.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.636 m³ |
| Color | Astor Stone, Distressed Natural, Aged Bronze |
| Material | 91% Polyester, 9% Cotton, Solid Oak, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 31.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 80.0 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 33 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Aged Bronze ,Astor Stone ,Distressed Natural |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields