Emory Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Former Item Number 1501-27The Emory Swivel is part of a classic and tailored skirted sofa and arm chair series. With a relaxed back, English arms with a generous swoop that are slightly rolled and pleated, and a waterfall skirt, the series brings comfort and style together. Available as a sofa, love seat, chair, swivel chair and ottoman and with exposed legs for an informal look. A companion sofa is Made To Measure from 34 to 120 inches. Luxury Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion. Optional flange welt with butterfly corners shown.
Product Details
| Dimensions | W 33in D 38in H 35.75in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 95 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 33 × 35.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields