EMILY CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Emily chair’s exposed wood frame features a rounded back, boxed seat cushion, and gracefully curved, upholstered arms. The standard spring-down seat cushion adds luxurious comfort.
Product Details
| Dimensions | W 32.25in D 33.25in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 75 lb |
| Volume | 48.61 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 108 sq. ft |
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 32.25 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields