Ember Swivel Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by Pearson’s iconic frames, we’ve reintroduced the classic Ember in both exposed wood and skirted silhouettes. To expand on the traditional kickpleat skirt, we’ve added new options including a tailored box pleat and a soft shirred ruffle. True to Pearson’s signature sit, the Ember is built with Salem Rod construction (on stationary frames) and comes standard with a Spring Down seat cushion and a tight back. The scroll border arm provides a perfect opportunity for a contrast fabric application. For added versatility, the skirted chair is offered in both stationary and swivel versions.
Product Details
| Dimensions | W 32.5in D 32in H 31.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 85 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32.5 × 31.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
