ELLIOTT WING CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elliott is truly a chic wing chair with modern sensibilities. Inspired by a Hickory Chair wing chair from the 1930’s, the Elliott Wing Chair has a sweeping contoured back and a “U” shaped top rail. A narrow border rises from the top of the post and continues upward along the undulating arm and flared wing, across the top rail, and back down to the other front post. The Elliott Wing Chair has an exposed solid mahogany base rail and tapered legs. The inside back is punctuated with nine self-covered buttons. Luxury Spring-Down seat cushion standard. Optional NS-05 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 30.5in D 35.75in H 47in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 126 lb |
| Volume | 62.9 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 108 sq. ft |
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 30.5 × 47 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
1911 Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields