Devon Slipcover Swivel Chair – 251330-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Small-scale swivel chair with a complete 360-degree rotation. The chair features radiused arms and a subtle wing-shaped back for classic comfort. Removable flax-linen slipcover is defined by a contrast overlock serged seam and attaches to the frame with Velcro for a more precise fit.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 52.03 lb |
| Volume (cu. ft.) | 16.77 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.475 m³ |
| Color | Broadway Dune |
| Material | 100% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 29.50″w x 31.25″d x 32.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 74.9 cm w x 79.4 cm d x 83.2 cm h |
Additional information
| Weight | 52.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.25 × 29.5 × 32.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Broadway Dune |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields