Demi Chair – 243450-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243450-006
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gray, Lavon Flint, Brushed Brass, Amber Ash
Description
A tribute to traditional artistry and found pieces, this updated accent chair silhouette fluidly combines ash and burnished brass to frame a comfortable S-spring seat. Finished in heavy boucle-like upholstery that features a subtle linear pattern for added depth — creating a luxe, inviting feel. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.551 m³ |
| Color | Lavon Flint, Brushed Brass, Amber Ash |
| Material | 80% Linen; 20% Cotton, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.25″w x 32.75″d x 32.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.8 cm w x 83.2 cm d x 81.9 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 28.25 × 32.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Collection |
Demi |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields