Demi Chair – 243450-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
243450-002
Category: Chairs
Tags: Chairs, Four Hands, Gray, Ivan Stone, Brushed Brass, Amber Ash
Description
A tribute to traditional artistry and found pieces, this updated accent chair silhouette fluidly combines ash and burnished brass to frame a comfortable S-spring seat. Finished in heavy boucle-like upholstery that features a subtle linear pattern for added depth — creating a luxe, inviting feel. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.07 lb |
| Volume (cu. ft.) | 19.46 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.551 m³ |
| Color | Ivan Stone, Brushed Brass, Amber Ash |
| Material | 60% Acrylic, 33% Cotton, 7% Polyester, Iron, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.25″w x 32.75″d x 32.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.8 cm w x 83.2 cm d x 81.9 cm h |
Additional information
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.75 × 28.25 × 32.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Amber Ash ,Brushed Brass ,Ivan Stone |
| Style |
Mid-Century Modern |
| Collection |
Demi |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields