DELFERN CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Loosely inspired by an Italian mid-century antique, the Delfern Chair and its companion ottoman are among the most distinctive pieces in David Phoenix’s Positano Collection. This striking chair is crafted from fine walnut, with upholstery artfully inset within its sculptural frame. “The Delfern is very special—with its curved back, tusk legs, open arms, and the way the wood detailing wraps all the way around,” David says. “It’s beautiful from every angle.” A Spring-Down seat cushion is standard, and the chair comes with a 12×20 kidney pillow for added comfort.
Product Details
| Dimensions | W 31in D 31.5in H 35.5in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Tight |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 82 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7 yd |
| COL | 108 sq. ft |
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 31 × 35.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields