Dama Stationary Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Dama Lounge Chair embodies sculptural elegance and enveloping comfort, available in both stationary and swivel base options for added versatility. Its sweeping curves, subtle tapers, and expertly upholstered frame are elevated by a distinct tapered solid white oak base, creating a striking yet inviting presence. Designed for effortless movement and adaptability, it seamlessly enhances any space, whether as a cozy reading nook essential or a statement piece in a living area.
Product Details
| Dimensions | W 36in D 33in H 30.5in |
|---|---|
| Wood Species | Oak Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 135 lb |
| Volume | 56.61 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 113 sq. ft |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 36 × 30.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Ecru |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields