CURTIS CHAISE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Curtis Chaise shares the sleek lines of the Curtis series with its splayed legs and exposed wood frame in contrast to the Curtis Chair, the Curtis Chaise that has a straight back rail. The Curtis is weltless except for where the upholstery joins the wooden frame around the base. A companion Chair, Ottoman and Sofa are also available.
Product Details
| Dimensions | W 31in D 62.75in H 31in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 138 lb |
| Volume | 92.53 ft³ |
| COM | 9.5 yd |
| COL | 153 sq. ft |
Additional information
| Weight | 138 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62.75 × 31 × 31 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields