CROWLEY CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
“Deep, and with a big personality,” David says of the Crowley Leg Chair. Based on a classic sofa and lounge chair, the Crowley Leg Chair and companion Crowley Leg Sofa have been updated with a modern sensibility. They feature a generously scaled English Arm and seat depth, crisp tailoring and an American Ash rim around the base that has been fitted with saber legs. A companion Crowley Skirted Sofa and Swivel Chair are also available. Spring-Down seat cushion is standard. . Shown in Lynx finish and fabric HC373-15..
Product Details
| Dimensions | W 32.5in D 41in H 33in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 105 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 32.5 × 33 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Lynx |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields