CRESCENT CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This piece speaks softly and elegantly but in truth is gregarious and wildly comfortable. The chair encourages you to pull your legs up and allows me to provide you the perfect seat in style. Add the matching HC7218-29 Crescent Ottoman and you have an elegant chaise. in Dark Walnut finish. Shown in Modern French Grey finish.
Product Details
| Dimensions | W 33.5in D 30in H 30.5in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 61 lb |
| Volume | 27.33 ft³ |
| COM | 6 yd |
| COL | 95 sq. ft |
Additional information
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33.5 × 30.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Modern French Grey |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields