CRADLE WING CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This chair celebrates its captivating bar stock steel legs while encouraging you to sit back and kick a leg over its low arms and nest your head in its high wing sides in comfort. Browned Steel finish ONLY.
Product Details
| Dimensions | W 31in D 36in H 41.5in |
|---|---|
| Wood Species | Metal |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 163 lb |
| Volume | 56.61 ft³ |
| COM | 9 yd |
| COL | 144 sq. ft |
Additional information
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 31 × 41.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Browned Steel |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields