Country Occasional Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Adapted from an antique rocking chair, the Country Occasional Chair has a beautiful hand crafted frame and comfortable upholstery. Standard with a Spring-Down seat cushion and hand nailed trim.
Product Details
| Dimensions | W 26.25in D 26.25in H 48.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Blend-Down |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 35.56 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 26.25 × 48.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields