CONSTANCE CHAIR EXPOSED LEGS
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE416-00 Constance Chair with Exposed Legs is an occasional chair that creates a sleek, transitional profile with its streamlined arms and tight tub back. The loose boxed seat cushion is raised over 4 slender, tapering solid maple legs.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 30in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 27 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 63 sq. ft |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields