CONSTANCE CHAIR DRESSMAKER
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE417-00 Constance Chair with Dressmaker Skirt is a sister to the PE416-00 Constance Chair with exposed legs. The PE417-00 Constance Chair with Dressmaker Skirt is standard with a dressmaker skirt and a Spring-Down seat cushion. Available with a Swivel as a special request.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 30in H 34in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 55 lb |
| Volume | 36 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
Additional information
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 28 × 34 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields