Colefax Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Colefax Chair features pleated arms, a Blend-Down back and Spring-Down T-seat cushion and a gracefully rolled tight back. A Colefax love seat, sofa, a swivel chair, a swivel glider and ottoman are available. For additional flexiblity, the M2M® Made To Measure Colefax (509-51) is available in lengths from 32 to 120 inches. Spring-Down seat cushion standard. Special Construction 3-inch contrasting fabric skirt border shown.
Product Details
| Dimensions | W 33in D 37in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 82 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| Weight | 82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 33 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields