Chloe Media Lounger – UATR-058-847P
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Roomy style. Off-white high-performance fabric covers a dramatic U shape for a spacious, sink-in sit. Throw pillows make this your go-to lounger for movie nights. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 54 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 119.05 lb |
| Volume (cu. ft.) | 82.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.334 m³ |
| Color | Delta Bisque |
| Material | 97% Olefin, 3% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 62.00″w x 66.00″d x 40.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 157.5 cm w x 167.6 cm d x 102.9 cm h |
Additional information
| Weight | 119.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66 × 62 × 40.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Delta Bisque |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields