CHIPPENDALE WING CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Simple block legs, careful welt trim and classically shaped wings replicate the beauty of a 1785 Chippendale classic. Spring-Down seat cushion standard. Standard with welt in fabric. Standard with welt and NS-00 nail head trim when ordered in leather. Special construction tight seat shown right with contrasting welt around base.
Product Details
| Dimensions | W 30.5in D 31.5in H 41in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 62 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.5 × 30.5 × 41 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Black |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields