CASSIE SWIVEL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The PE640-00 Cassie Swivel has elegant lines and a luxurious comfort. Cassie is standard with a swivel base, is upholstered to the floor, a tight back, modern flared arms and with a Spring-Down seat cushion.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 34in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Not Applicable |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 90 lb |
| Volume | 36 ft³ |
| COM | 7.5 yd |
| COL | 117 sq. ft |
Additional information
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 28 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields