CARLYLE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Our generous Carlyle Chair is an updated, up-sized Klismos chair as stylish as it is shapely. With an exposed wood back and diamond-tufted seat and chair back, it is destined to become the next neo-traditional icon. Truffle finish as shown.
Product Details
| Dimensions | W 29.5in D 27.25in H 30.25in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 79 lb |
| Volume | 23.38 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
Additional information
| Weight | 79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 29.5 × 30.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
David Phoenix® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields