Carlin Chair – 229387-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
229387-007
Category: Chairs
Tags: Alcala Cream, Almond Ash, Almond Cane, Chairs, Cream, Four Hands
Description
Midcentury inspiration meets calming zen vibes. Loose, plush feather-blend cushions are covered in a neutral linen fabric. Features woven cane panels amid open, rounded framing.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 38.47 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.2 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.487 m³ |
| Color | Alcala Cream, Almond Ash, Almond Cane |
| Material | 70% Polyester, 20% Viscose (Rayon), 10% Flax/Linen, Solid Ash, Cane |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.50″w x 33.75″d x 32.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 69.8 cm w x 85.7 cm d x 82.6 cm h |
Additional information
| Weight | 38.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 27.5 × 32.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alcala Cream ,Almond Ash ,Almond Cane |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields