CANTRELL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Cantrell Chair was inspired by a vintage, French modern accent chair by Suzanne Kasler. Our version features a tight curved back, barrel-like seat, curved legs with hand-carved detail and petite arms. The scale of the chair makes a suitable counterpart to a sofa while its distinctive lines allow it to be a feature piece in a room. Luxury Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 32.5in H 38in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Luxury Spring-Down |
| Weight | 63 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 104 sq. ft |
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 28 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Birch |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields