Camellia Swivel Chair – 247277-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create an extra spot for reading or catching up with guests with the streamlined silhouette of this 360-degree swivel chair. Designed with a subtle sweetheart-shaped back, this petite frame features slightly rolled arms for a hint of sophistication and S-spring suspension for a supportive sit. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 54.01 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.59 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.583 m³ |
| Color | Laughlin Plum |
| Material | 97% Polyester, 3% Flax/Linen |
| Dimensions (Imperial, inch) | 29.00″w x 30.50″d x 33.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 73.7 cm w x 77.5 cm d x 83.8 cm h |
| Weight | 54.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 29 × 33 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Purple |
| Collection |
Camellia |
"*" indicates required fields