Cairo Chair – 229370-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A silhouette that commands attention from all angles. Inspired by vintage Brazilian designs, wide plank legs form an architectural tripod and frame for a floating cushioned seat of cream high-performance fabric. Tight upholstered back with wraparound arms and a loose, plush seat cushion. Performance fabrics are specially created to withstand spills, stains, high traffic and wear, ensuring long-term comfort and unmatched durability.
Product Details
| Weight (kg) | 35 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 77.6 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.633 m³ |
| Color | Thames Cream, Sienna Brown |
| Material | 66% Polyester, 19% Acrylic, 15% Flax/Linen, Solid Beech |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.75″w x 33.75″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 88.3 cm w x 85.7 cm d x 73.7 cm h |
| Weight | 77.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 34.75 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sienna Brown ,Thames Cream |
| Style |
Mid-Century Modern |
"*" indicates required fields