Cairo Chair – 229370-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A silhouette that commands attention from all angles. Inspired by vintage Brazilian designs, wide plank legs form an architectural tripod and frame for a floating cushioned seat of tan top-grain leather. Tight upholstered back with wraparound arms and a loose, plush seat cushion.
Product Details
| Weight (kg) | 35 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 77.6 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.633 m³ |
| Color | Palermo Cognac, Sienna Brown |
| Material | Top Grain Leather, Solid Beech |
| Dimensions (Imperial, inch) | 34.75″w x 33.75″d x 29.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 88.3 cm w x 85.7 cm d x 73.7 cm h |
Additional information
| Weight | 77.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.75 × 34.75 × 29 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Palermo Cognac ,Sienna Brown |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields