BYRON SETTEE
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Byron Settee is stunning, envisioned at the foot of the Sofie Bed or as a petite sofa in a NY loft, the distinct curved openings create a dynamic, breathy shape, highlighted by welted channels. The exposed wood arms and wood border along the base provide a balance of masculinity against the feminine curved profile.
Product Details
| Dimensions | W 71.25in D 26in H 30in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 198 lb |
| Volume | 89.92 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 104 sq. ft |
Additional information
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 71.25 × 30 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields