Brently Chair – 243668-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A new take on the classic slipcovered chair, featuring a fixed linen blend slipcover that comes together seamlessly with distressed oak wood arms and feet. The sloping silhouette allows for the slipcover to drape into a skirt at the base, and with a comfortable S-spring seat design, invites you to settle in. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 38.14 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.571 m³ |
| Color | Broadway Denim, Distressed Oak |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.00″w x 35.50″d x 35.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 68.6 cm w x 90.2 cm d x 90.2 cm h |
Additional information
| Weight | 36.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 27 × 35.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Broadway Denim ,Distressed Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Brently |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields