Brently Chair – 243668-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A new take on the classic slipcovered chair, featuring a fixed linen blend slipcover that comes together seamlessly with burnt oak wood arms and feet. The sloping silhouette allows for the slipcover to drape into a skirt at the base, and with a comfortable S-spring seat design, invites you to settle in. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 38.14 lb |
| Volume (cu. ft.) | 20.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.571 m³ |
| Color | Broadway Dune, Burnt Oak |
| Material | 100% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 27.00″w x 35.50″d x 35.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 68.6 cm w x 90.2 cm d x 90.2 cm h |
| Weight | 38.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 27 × 35.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Broadway Dune ,Burnt Oak |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Brently |
"*" indicates required fields