BRECK CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Like the antique that inspired it, the Breck Chair features a crisp, modern profile accentuated by an exposed wood frame with graceful curvilinear back supports. Spring-Down seat cushion standard.
Product Details
| Dimensions | W 26.75in D 30.25in H 39.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 64 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 5 yd |
| COL | 77 sq. ft |
Additional information
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 26.75 × 39.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Collection |
Midtown Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields