Betty M2M® Straight Banquette
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
“Sit up straight was always our mother’s charge at the dinner table,” Booth says. Doing his Mama proud, the Straight-Backed Betty Banquette is upright and chic, providing a stylish, slouch-resistant addition to any rectangular dining furniture plan. The Betty is also available as an elegantly curved banquette. Standard weltless except around the base.
Product Details
| Wood Species | Walnut Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 176 lb |
| Volume | 148.38 ft³ |
| COM | 10 yd |
| COL | 162 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 28in H 36in |
Additional information
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 120 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
