BERGERE CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This extremely comfortable addition to any room offers a crisp modern upholstered top sitting on curvilinear elegant walnut legs. This chair comes standard with a goose feather back pillow (not shown). Shown in Espresso finish.
Product Details
| Dimensions | W 27in D 33.5in H 38.5in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 72 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 8 yd |
| COL | 126 sq. ft |
Additional information
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 27 × 38.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields