Bennett Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
One of the most distinctive pieces in Suzanne Kasler’s collection is the Bennett Chair. It has wonderful traditional lines but with Suzanne’s design prowess, it transcends modern and classic design. It has a shapely and very comfortable barrel back chair with a decorative border on the interior. As shown you can see how a contrast fabric can highlight this unique detail.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Dimensions | W 25.75in D 25.25in H 30.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 90 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 68 sq. ft |
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 25.75 × 30.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dove White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
| Features |
"*" indicates required fields