Bennett Chair – 247276-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247276-005
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Cocoa Shearling, Brushed Vintage Brown Oak, Brushed Vintage Brown Oak Thick Veneer, Four Hands
Description
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 31.97 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.96 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.537 m³ |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.25″w x 28.75″d x 29.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.8 cm w x 73.0 cm d x 74.3 cm h |
| Color | Cocoa Shearling, Brushed Vintage Brown Oak, Brushed Vintage Brown Oak Thick Veneer |
| Material | Shearling, Solid Oak, Thick Oak Veneer |
Additional information
| Weight | 31.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 28.25 × 29.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields