Bennett Chair – 247276-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
247276-004
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Four Hands, Taupe Shearling, Brushed Vintage Brown Oak, Brushed Vintage Brown Oak Thick Veneer
Description
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 31.97 lb |
| Volume (cu. ft.) | 18.96 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.537 m³ |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.25″w x 28.75″d x 29.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.8 cm w x 73.0 cm d x 74.3 cm h |
| Color | Taupe Shearling, Brushed Vintage Brown Oak, Brushed Vintage Brown Oak Thick Veneer |
| Material | Shearling, Solid Oak, Thick Oak Veneer |
Additional information
| Weight | 31.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 28.25 × 29.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields